LOGO

رشت شهر باران
مردم آب و هوا بارندگی تاریخچه
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

باغ محتشم

مالک و بانی اصلی این پارک اکبر خان بیگلربیگی (درگذشته ۱۳۰۷ ه. ق) از مالکان و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و اجاره دار گمرکات شمال ایران بود. معروف است که غرس نهال‌های این پارک که امروزه درختان تنومندی شده‌اند و نیز خیابان کشی و احداث عمارت تابستانی واقع در آن که معروف به عمارت کلاه فرنگی است، همگی تحت نظارت شخص اکبر خان صورت پذیرفته‌است.

این پارک پس از درگذشت اکبر خان از طریق ارث به تنها دختر زنده مانده او رسید که در حباله نکاح پسرعموی خود صادق خان اکبر محتشم الملک (سردار معتمد  بعدی) بود و از این تاریخ به باغ محتشم اشتهار یافت. بعدها در دوره پهلوی این پارک در ازای بدهی‌های مالیاتی به تصرف دولت درآمد و از آن تاریخ به عنوان پارک عمومی مورد استفاده اهالی شهر قرار گرفت.

وسعت اولیه این باغ چندین برابر مساحت فعلی آن بود، ولی رفته رفته با توسعه شهر و خیابان کشی‌های انجام شده از وسعت آن کاسته شد. در سی سال اخیر نیز با احداث بنای استانداری و شهر بازی در محوطه آن، باز هم کوچک‌تر شد که البته به تازگی تشکیلات استانداری به جای دیگری انتقال یافت و قرار است در محل قبلی آن در پارک شهر، ساختمانی جهت کتابخانه ملی رشت تدارک دیده شود. در انتهای این پارک نیز رودخانه‌ای در جریان است که سابقا برای ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی امروزه به دلیل ریختن فاضلابهای شهری و بیمارستانی به درون آن آلوده و غیر قابل استفاده می‌باشد.


دسته بندی :
» شهر باران ( چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۲ )
» شهرداری رشت ( جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ )
» مسجد صفی ( پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۲ )
» باغ محتشم ( چهارشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۲ )
» موزه رشت ( سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۲ )
» شکوفایی رشت ( دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ )
» مرکزیت استان گیلان ( یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۲ )
» تاریخچه ( شنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۲ )
» رویدادهای مهم ( جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ )
» مشاهیر ( پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ )
» دما ( چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۲ )
» آب و هوا ( چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۲ )
درباره ما

افشاریان ٍ
ایمیل : seyedafsharian@yahoo.com

دسته بندی ها